Τα 5 πράγματα που θα βάλεις στη ντουλάπα σου κηρύσσοντας το τέλος του φθινοπώρου
Ημερολογιακά βρισκόμαστε ήδη στο τέλος του φθινοπώρου. Ζούμε όμως στην Ελλάδα και συνεπώς το κρύο αργεί ακόμη να περάσει το κατώφλι μας. Μας υπενθυμίζει μόνο τον σύντομο ερχομό του με τις απότομες πτώσεις της θερμοκρασίας το βραδάκι.
Πως θα λύσετε το γρίφο του 24ώρου – δεν ζεσταίνομαι – δεν κρυώνω – και νοιώθω κομψή ντυσίματος;
Προτιμήστε ρούχα pass par toux, δημιουργήστε σύνολα με layers και χρησιμοποιήστε υφάσματα διαφορετικής υφής. Προτιμήστε τις λεπτές ζακέτες και τα ελαφριά overs. Αποφύγετε προς το παρόν τις μπότες και μείνετε στις γόβες, τα κομψά φλατ και τα μποτάκια
Πιο συγκεκριμένα:
Το πουκάμισο
![Κολιέ Accessorize, Λευκό πουκάμισο Mango , Εμπριμέ φουλάρι Marks & Spencer, Μποτάκι Migato, Παντελόνι σε ίσια γραμμή Saint Laurent (Luisa), Σακάκι Sisley, Τσάντα Valentino (Linea Imports)](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510200/shirt-main.jpg)
Αξιοποιήστε το σε business και μη look. Ανάλογα με τη περίσταση συνδυάστε το φούστες, παντελόνια και λιγότερο ή περισσότερο έντονα αξεσουάρ.
Croped παντελόνι
![Γόβα Balenciaga (Balenciaga Boutique), Χειροποίητη ζακέτα από κασμίρι Denis Colomb (www.matchesfashion.com), Γυαλιά Dior (Safilo Hellas), Θήκη κινητού Dolce & Gabanna (Dolce & Gabanna Boutique), Παντελόνι Gucci (Gucci Boutique), Τοπ Hoss (Linea Imports ), Σκουλαρίκια από λευκό χρυσό με μαργαριτάρια και μπριγιάν Pearls Center](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510200/croped.jpg)
Παρέμειναν στη μόδα του χειμώνα ζωηρά μετά το καλοκαίρι και αποτελούν το νέο κατεστημένο στις αγαπημένες γραμμές των παντελονιών. Είναι ιδανικά τώρα που ο καιρός κάνει τα περίεργα του, για να δείχνουν όμως κομψά προσέξτε τους συνδυασμούς τους. Δηλαδή; Δίπλα σε sneakers και άλλα φλατ κολακεύουν μόνο τις ψιλόλιγνες σιλουέτες, ενώ αποκτούν πόντους υπεροχής όταν συνδυάζονται με θηλυκές γόβες.
Το τζιν
![Καπέλο από τσόχα Accessorize , Μακό τοπ E-xclusive (www.e-xclusive.gr), Τσάντα Salvatore Ferragamo (Salvatore Ferragamo Boutique) , Κολιέ Folli Follie, Τζιν σε στενή γραμμή J Brand (www.brownsfashion.com) , Ζακέτα Max Mara Studio (Max Mara Boutique), Δετό μποτάκι Migato](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510200/jean.jpg)
Εντάξει! Δεν χρειάζονται συστάσεις. Είναι η καλύτερη επιλογή για κάθε εποχή. Για το μήνα που διανύουμε όμως θα σας πρότεινα να βάλετε στη ζωή σας το μαύρο τζιν και να το στιλιζάρετε έτσι ώστε να σας βοηθήσει να ανταπεξέρθετε σε πρωινές – επαγγελματικές υποχρεώσεις και βραδινές εξόδους.
Το παρκά
![Εμπριμέ παντελόνα Bottega Venetta (www.matchesfashion.com) , Ρολόι Folli Follie, Γόβα Max Mara (Max Mara Boutique), Φουλάρι Penny Black (Linea Imports ), Τοπ Sisley, Jacket Zara](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510200/parka.jpg)
Η αλλιώς το ελαφρύ μπουφάν που χρειάζεστε για τις πρώτες πρωινές και τελευταίες βραδινές ώρες της ημέρας. Εφέτος (και για μια ακόμη σεζόν ) ξεχωρίζει το military. Μάλιστα στη πιο απλή εκδοχή του και με τον κατάλληλο συνδυασμό νομιμοποιείται ιδανικά και για τις ώρες του γραφείου.
Το V neck
![Πλατφόρμα Balenciaga (Balenciaga Boutique), Φόρεμα Diane Von Furstenberg (Diane Von Furstenberg Boutique), Σκουλαρίκια Salvatore Ferragamo (Salvatore Ferragamo Boutique), Γυαλιά Marc by Marc Jacobs (Safilo Hellas ), Παντελόνι σε ίσια γραμμή Max Mara (Max Mara Boutique), Τσάντα Migato, Μάλλινο τοπ Zara](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2510200/vneck.jpg)
Αν δεν έχετε ήδη τουλάχιστον ένα στη συλλογή σας, τώρα είναι η κατάλληλη εποχή για να το συμπεριλάβετε. Το ελαφρύ πουλόβερ με τη βαθιά λαιμόκοψη θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε κομψά layers στο ίδιο σύνολο. Φορέστε το πάνω από ένα tank τοπ και σε συνδυασμό με φούστα, παντελόνι ή το αγαπημένο σας τζιν ή προσθέστε το σαν over πάνω από ένα φόρεμα μονόχρωμο ή εμπριμέ.
Δημοσίευση σχολίου
Δημοσίευση σχολίου