Euro 2016: Πρόκριση-θρίλερ για την Πορτογαλία! - Κεντρική Εικόνα
Για δεύτερο συνεχόμενο Euro η Πορτογαλία θα αγωνιστεί στα ημιτελικά.
Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος επικράτησε της Πολωνίας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3 και προκρίθηκε στους "4" όπου θα συναντήσει το Βέλγιο ή την Ουαλία, που αγωνίζονται μεταξύ τους την Παρασκευή.
Η Πολωνία ήταν αυτή που ξάφνιασε τους Ίβηρες ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι.
Ωστόσο, η Πορτογαλία πίεσε και με ωραίο γκολ ισοφάρισε σε 1-1 στο 33' με σκόρερ το παιδί-θαύμα Ρενάτο Σάντσεζ.
Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε αργό ρυθμό και λίγες ευκαιρίες και δεν άλλαξε μέχρι την παράταση. Έτσι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο Μπλαζικόφσκι αποδείχθηκε "μοιραίος" για την πατρίδα του καθώς το σουτ του απέκρουσε ωραία ο Ρουί Πατρίτσιο. Ο Κουαρέσμα ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έστειλε την Πορτογαλία στους "4".