Με κάθε επισημότητα εορτάστηκε η εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821 σε όλο τον Δήμο Διονύσου. Οι εκδηλώσεις απόδοσης τιμής στους ένδοξους αγωνιστές του ’21 κορυφώθηκαν με τις παρελάσεις, που πραγματοποιήθηκαν σε κάθε δημοτική ενότητα παρουσία εκατοντάδων πολιτών.
Στην έδρα του δήμου, τον Άγιο Στέφανο, παρόντος του Δημάρχου κ. Διονύση Ζαμάνη, οι εορταστικές εκδηλώσεις ανήμερα της εθνικής επετείου ξεκίνησαν με τη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στην πλατεία Ηρώου και κατάθεση στεφάνων από τον Δήμαρχο, εκπροσώπους δημοτικών παρατάξεων και εκπροσώπους σχολείων, συλλόγων, οργανώσεων και φορέων του δήμου.
Ο κ. Ζαμάνης εκφωνώντας τον πανηγυρικό της ημέρας αναφέρθηκε στην ομοψυχία, την αλληλεγγύη και τη μεγαλοψυχία των ηρώων του ’21, αλλά και στα ιδανικά και τα ιδεώδη που ενέπνευσαν τον αγώνα τους, την Ελευθερία και τη Δημοκρατία.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgHnAkhLbO3MtiE1KUjOutHWcdVpuWiiPS5HwrO_zOq0sXYwfzGkPWBevqygLBpgwGF-eShyphenhyphenKQtAoyfXTXgw8anrUhtMjhMBZmsd53ksKX3ymBvIt33fKUQOspRs1gBrnTpmXaUDE_mS3M/s640/003.jpg)
Ο Δήμαρχος Διονύσου κάλεσε τους πολίτες να διδαχθούν από τα γεγονότα και την επανάσταση του 1821: «Ας διδαχθούμε λοιπόν από την ιστορία μας. Ας τη γνωρίσουμε, χωρίς εγωκεντρισμούς και αφορισμούς. Η γνώση της ιστορίας μας είναι ικανή να αναβαθμίσει τη σκέψη και την ποιότητα ζωής μας. Ας εμπνευστούμε πρώτα εμείς οι μεγαλύτεροι από τα νοήματα αυτής της ημέρας και στη συνέχεια ας προσπαθήσουμε με τόλμη, να τα εμφυσήσουμε και στα παιδιά μας, οικοδομώντας ένα καλύτερο μέλλον.»
Κλείνοντας την ομιλία του τόνισε: «Οι καιροί ήταν δύσκολοι τότε, αλλά οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι και σήμερα. Η χώρα μας βρίσκεται καθημερινά αντιμέτωπη με ένα ασταθές γεωπολιτικό περιβάλλον αλλά και με σημαντικές προκλήσεις τόσο σε εθνικό όσο και διεθνές επίπεδο. Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για τη σωστή αντιμετώπιση αυτών των προκλήσεων, είναι ενωμένοι να αγωνιζόμαστε καθημερινά για την προάσπιση των συμφερόντων του τόπου μας και τους λαού μας. Αυτό είναι το μήνυμα της επετείου, αυτό είναι και το μήνυμα της βαριάς κληρονομιάς που μας άφησαν οι αγωνιστές του ΄21 ως παρακαταθήκη».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjTrxCneJEfdaq-ZVPuXxhFqnhwxV90I5yeIpjbg3F8EjMQAW9ekIjPR02gPf9JXfQgI_KFTj-lYuJmLSIGOhsrjM3aFiykkizmYcUd_NUp-uJamxNNpD8iOECajrPzgzpClUgMZZV28TQ/s640/008.jpg)
Ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση προγράμματος παραδοσιακών χορών από σχολεία και φορείς του δήμου Διονύσου.
Δημοσίευση σχολίου
Δημοσίευση σχολίου