Φωτογραφία: ΑΠΕ/ΜΠΕ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός (των 18 λαθών) με τον Άρη, αλλά τελικά επιβλήθηκε με στο ΣΕΦ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής της Basket League.
Με τον Βασίλη Σπανούλη να παίρνει... ανάσες (έπαιξε μόλις 4:27΄΄) και τον Γιάνις Τίμα εκτός αποστολής λόγω προσωπικού του προβλήματος (στην θέση του χρησιμοποιήθηκε ο Αγραβάνης), οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς στην 3η περίοδο, όταν και ξέφυγαν με 16 πόντους (65-49).
Οι Θεσσαλονικείς, όμως, δεν τα παράτησαν μείωσαν στο -4 (69-65) περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο, ένα «τρίποντο» του Τουπάν (πρώτος σκόρερ με 17 πόντους) ουσιαστικά ξεκαθάρισε τα πράγματα και οι Πειραιώτες έφτασαν έστω και αγχωτικά στην 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης υποχρεώθηκε στην 11η ήττα του.
Εκτός από τον αρχηγό, ο Ντέιβιντ Μπλατ «μοίρασε» τον χρόνο συμμετοχής ανάμεσα στους βασικούς και σε αυτούς που συνήθως έρχονται από τον πάγκο (Μάντζαρης 22:06 λεπτά, Τουπάν 19:28, Βεζένκοφ 20:28 λεπτά), ενώ τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής πήρε ο Γουέμπερ (30:49 με 13 ασίστ και 8 πόντους). Ήταν προφανές πως ο τεχνικός του Ολυμπιακού ήθελε να διατηρήσει «φρέσκια» την ομάδα ενόψει του καθοριστικού εκτός έδρας με την Μπουντούτσνοστ (Παρασκευή, 8/03), για την 24η αγωνιστική της Euroleague, αλλά προς το τέλος όταν είδε ότι ο Αρης πλησίασε περισσότερο «εμπιστεύθηκε» τους βασικούς (Παπανικολάου, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζη).
Ο Άρης ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στην πρώτη περίοδο, στη συνέχεια βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά κατάφερε να... ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας στο -6 (67-61) περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε και στο -4 (69-65) στο 37΄. Το τρίποντο του Τουπάν, όμως, έκανε το 72-65 κι από κει και πέρα οι γηπεδούχοι δεν... κοίταξν πίσω.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36 (ημ.), 65-49, 76-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ 9, Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 7, Ουίλιαμς Γκος 9, Γουέμπερ 8 (13 ασ.), Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 7, Σπανούλης, Μπόγρης, Μάντζαρης 3, Τουπάν 17, Λε Ντέι 3
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιόνης 4, Μποχωρίδης 13, ΜακΓκι 3, Μπελ 9, Χάρις, Σλαφτσάκης 5, Τολιόπουλος 7, Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8, Αγγέλου