Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 21/34 τρίποντα (!!) και... διέλυσε τον Ηρακλή στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 130-81! Πρώτος σκόρερ ο Φριντέτ, εξαιρετικοί Ουάιλι, Τόμας, Βουγιούκας, Μήτογλου. Το δεύτερο καλύτερο σκοράρισμα στην ιστορία των «πρασίνων».
«Φωτιά» στα καλάθια έβαλαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Γιώργο Βόβορα να παραδίδει τη σκυτάλη στον Ρικ Πιτίνο όπως ακριβώς θα ήθελε ο Αμερικανός προπονητής! Δηλαδή μια ομάδα που να... μπορεί να σουτάρει!
Οι «πράσινοι» ευστόχησαν 20 φορές έξω από τα 6.75 μέτρα και σημείωσαν ρεκόρ τριπόντων, ενώ για... πέντε πόντους έχασαν το ρεκόρ και στο καλύτερο συνολικό σκοράρισμα! Οι 130 πόντοι συνιστούν την δεύτερη καλύτερη επίδοση της ομάδας, μετά τους 134 πόντους που είχε πετύχει ο Παναθηναϊκός το... μακρινό 1995 κόντρα στους Αμπελόκηπους (134-87).
Εκείνος που έδωσε το έναυσμα ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ την παράσταση έκλεψε ο Ίαν Βουγιούκας ο οποίος είχε 16 πόντους με 2/2 τρίποντα γνωρίζοντας την αποθέωση από τους 2.000 περίπου φίλους της ομάδας πο βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. «Διψήφιοι» ήταν και οι Παππάς (12π., 10ασ.), Μήτογλου (15π.), Ουάιλι (18π., 7/7δίπ.) και Τόμας (16π., 4/5τρ.)
Αν μη τι άλλο είναι μια νίκη που συμπληρώνει την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα η οποία στρέφει -πλέον- το ενδιαφέρον της στην έλευση του Πιτίνο και το ματς με την Μπασκόνια το βράδυ της Πέμπτης (28/11, 21:00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.
Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήθελε να «καθαρίσει» με το «καλημέρα» την υπόθεση της νίκης και ταυτόχρονα να συνδυάσει το θέαμα με την ουσία. Εκείνος που... φρόντισε για την «ζεστασιά» στο ΟΑΚΑ δεν ήταν άλλος από τον Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος πέταγε... φωτιές στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά τον παροπλισμό του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Μπάγερν, μπήκε αφηνιασμένος στο παρκέ και «εκτέλεσε» εν ψυχρώ τον Ηρακλή έξω από τα 6.75 μέτρα!
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 14 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα και 4 ασίστ «υπογράφοντας» την προδιαγραφόμενη νίκη του Παναθηναϊκού. Άλλωστε το 36-15 της πρώτης περιόδου δεν άφηνε περιθώρια στους Θεσσαλονικείς. Ούτε καν τα στατιστικά αφού ο Παναθηναϊκός είχε σε αυτό το διάστημα 6/8 τρίποντα (!) και 6/11 δίποντα, ενώ ο Ηρακλής σούταρε με 27% εντός παιδιάς (5/18 σουτ). Πώς θα μπορούσε να ήταν διαφορετική η εικόνα του ματς; Ο Γιώργος Βόβορας είχε ανοίξει από νωρίς το rotation, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι περισσότερο από... απλή συντήρηση.
Λογικό και επόμενο να χαλαρώσει στην άμυνα και να δεχθεί στο δεύτερο δεκάλεπτο 21 πόντους από τον «Γηραιό». Παρόλα αυτά η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 28 πόντους (64-36) και την ομάδα να είχε συνολικά 12/19 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 10/13 βολές, 14 ριμπάουντ περισσότερα από τον Ηρακλή (26-12) και άλλες 10 ασίστ περισσότερες (17-7). Ο Βόβορας είχε χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες στο ημίχρονο ενώ είχαν σκοράρει οι 10 από αυτούς (σ.σ.μόνο Καλάθης και Ράις ήταν άποντοι μετά το πρώτο ημίχρονο, αλλά με μικρό χρόνο συμμετοχής).
Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε καθόλου το σκηνικό του ματς. Ο Φριντέτ ξαναπήρε το όπλο του και η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (77-36) με ένα γρήγορο 11-0 των «πρασίνων» στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Το 3ο δεκάλεπτα έκλεισε στο +43 (95-52) για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ και στους 50 πόντους διαφορά (105-55) στο 32'.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Θέλει και ερώτημα; Με 21/34 τρίποντα υπήρχε περίπτωση να μην είχε εύκολο απόγευμα; Προσθέστε τα +24 ριμπάουντ, τις +17 ασίστ και το 66% στα δίποντα (26/39) και θα καταλάβετε τι έγινε στο ΟΑΚΑ.
ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Δεν μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος. Όμως ο Φριντέτ έδωσε το έναυσμα για το τρίποντο κρεσέντο του Παναθηναϊκού. Οι υπόλοιποι τον ακολούθησαν... πιστά!
ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Όλος ο Παναθηναϊκός. Όλοι έπαιξαν πολύ καλά, με εξαίρεση τον Ράις που τραυματίστηκε και δεν χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα έξτρα credit σε Παππά και Βουγιούκα.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Γενικά ο Ηρακλής δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο ματς, Όμως ο Οκερέαφορ ήταν ο πιο αδύναμος κρίκος (1/8 σουτ).
ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε για την εύκολη επικράτηση.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πρώτη του ματς! Η alley oop ασίστ του Τζίμερ Φριντέτ και το εμφατικό κάρφωμα του Παπαγιάννη στο καλάθι του Ηρακλή.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τίποτα απολύτως. Ο Ηρακλής όλο το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 36-15, 64-36, 95-52, 130-81