Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία να περάσει μόνη τέταρτη στην βαθμολογία της Premier League, αλλά την… κλώτσησε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Σαουθάμπντον.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» με νίκη θα είχαν το πάνω χέρι για το τέταρτο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League, όμως δέχτηκαν την ισοφάριση στο φινάλε του αγώνα (2-2) και έτσι ισοβαθμούν με την Λέστερ, με μόλις τρία παιχνίδια να απομένουν για την λήξη του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12’ με τον Αρμστρονγκ, αλλά η Γιουνάιτεντ απάντησε πολύ γρήγορα και πήρε προβάδισμα έντεκα λεπτά μετά. Αρχικά στο 20’ ο Ράσφορντ και στη συνέχεια στο 23’ ο Μαρσιάλ, έβαλαν μπροστά την ομάδα του Σόλσκιερ. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελειώσει έτσι, ο Ομπαφέμι για τους φιλοξενούμενους έκανε το 2-2 στο 90+6’ και στέρησε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στους γηπεδούχους, που κυνηγούν την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Premier League: Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής
Νόριτς-Γουέστ Χαμ 0-4
Γουότφορντ-Νιούκαστλ 2-1
Λίβερπουλ-Μπέρνλι 1-1
Σέφιλντ Γ.-Τσέλσι 3-0
Μπράιτον-Μάντσεστερ Σ. 0-5
Γουλβς-Εβερτον 3-0
Αστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 2-0