Απειλήθηκε γενικευμένη σύρραξη, ωστόσο η παρέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων απέτρεψε τα χειρότερα
Αναστάτωση επικράτησε νωρίτερα το πρωί στο χώρο του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας, στο τέρμα της οδού Αγίας Σοφίας.Σύμφωνα με πληροφορίες του thebest.gr, έντονο επεισόδιο σημειώθηκε μεταξύ δυο μαθητών του σχολείου που ήρθαν στα χέρια με αποτέλεσμα να ταυματιστούν. Το επεισόδιο παραλίγο να μετατραπεί σε σύρραξη, αλλά χάρη στην παρέμβαση των αστυνομικών που έφθασαν στο σημείο, τα πνεύματα ηρέμησαν.
Το 2ο ΕΠΑΛ της Πάτρας είναι το σχολείο που φέρεται να καταγράφει τις περισσότερες ημέρες κατάληψης σε πανελλαδικό επίπεδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι την τελευταία 4ετία δεν έχει περάσει ούτε ένας μήνας της σχολικής χρονιάς που να μην καταγράφεται τουλάχιστον μία εβδομάδα καταλήψεων. Το ίδιο συνεχίζεται και την τρέχουσα σχολική χρονιά.
Στο κτίριο της Αγίας Σοφίας συστεγάζονται επίσης, το 5ο Εσπερινό ΕΠΑΛ, το 6ο ΕΠΑΛ και το Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο Πάτρας.
Δημοσίευση σχολίου
Δημοσίευση σχολίου