Μια πολύ σημαντική ημερίδα για την πρόληψη του Καρκίνου του Τραχήλου της Μήτρας διοργάνωσε ο Δήμος Ιλίου στο Δημαρχιακό Μέγαρο «Βασίλειος Κουκουβίνος», την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, με στόχο τη διάδοση του μηνύματος ότι ο ετήσιος γυναικολογικός έλεγχος μπορεί να σώσει τη ζωή κάθε γυναίκας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjceGcJE0RF0NSBDc4QrNl0MMdCeRft7kYEk53y6SeeFplbGd1op575pWuHGRLkjKQO2ZrPXRG2mntVVaT4yOeXu3W8C9me49nqYw3sjk3WSFlq6OQ12HpodE_DktvG3Q9CIeZ7qIuYjUc/s640/Photo+2.jpg)
Τον συντονισμό της ημερίδας είχε η Δημοσιογράφος και Πρέσβειρα της εκστρατείας Let’s ΠΑΠ Κλέλια Χαρίση, όπου παρουσιάστηκε η δωρεάν εφαρμογή Let’s ΠΑΠ και το Virtual Reality Project (τεχνητή απεικόνιση) «Let’s ΠΑΠ Καν’ το για σένα!».
Όπως δήλωσε ο Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος:
«Ο περιοδικός έλεγχος της υγείας μας είναι ο καλύτερος τρόπος για να την προστατεύσουμε και η πρόληψη αποτελεί τον ισχυρότερο σύμμαχό μας. Η έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας είναι καθοριστική στην αντιμετώπιση της νόσου. Για το λόγο αυτό, ο γυναικείος πληθυσμός δεν πρέπει να ξεχνά το ετήσιο ραντεβού με την υγεία.»
Δημοσίευση σχολίου
Δημοσίευση σχολίου