![Η κατάλευκη Μηλιά / Φωτογραφία: epiruspost.gr](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/styles/708x320/public/milia-hionia-kentriki.jpg?itok=S9hbrI6O)
Ένα ορεινό χωριό των Ιωαννίνων, με μόλις 400 κατοίκους, έρχεται να... κοντράρει, με την παραμυθένια ομορφιά του, τους πλέον δημοφιλείς χειμερινούς προορισμούς.
![Άποψη από χιονισμένο σοκάκι της Μηλιάς / Φωτογραφία: epiruspost.gr](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/styles/in_article/public/milia-hionia-5.jpg?itok=6zRrgVR1)
![Αποτελεί σύνηθες φαινόμενο για τη Μηλιά η πυκνή χιονόστρωση / Φωτογραφία: epiruspost.gr](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/styles/in_article/public/milia-hionia-4.jpg?itok=X7yiOX8F)
Η οικονομία του χωριού στηρίζεται στο ξύλο, δραστηριότητα που έχει ουσιαστικά... εξαφανίσει την ανεργία. Οι 100 οικογένειες απασχολούνται αποκλειστικά στα 40 εργαστήρια ξυλογλυπτικής και επεξεργασίας του ξύλου, ενώ οι δύο δασικοί συνεταιρισμοί έχουν 60 μέλη. Το Δασαρχείο, βάσει διαχειριστικής μελέτης, έχει παραχωρήσει στους συνεταιρισμούς, δάση οξιάς και μαύρης πεύκης, εκτάσεως 36.000 στρεμμάτων. Τεχνίτες από τα παιδικά τους χρόνια οι Μηλιώτες, δίνουν μορφή στο ξύλο και φτιάχνουν βαρέλια, οικιακά σκεύη, όπως πλάστες κουτάλες, θήκες για ψωμί, δοχεία για νερό και κρασί, κρεμάστρες, καθρέπτες και πολλά άλλα είδη, χρήσιμα για το σπίτι και τη διακόσμηση.
![Μια πανοραμική εικόνα του πανέμορφου χωριού / Φωτογραφία: epiruspost.gr](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/styles/in_article/public/milia-hionia-1.jpg?itok=aIFTNqav)
Δημοσίευση σχολίου
Δημοσίευση σχολίου