Ο Ολυμπιακός «αναστήθηκε» μέσα από την άμυνά του, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (96-96 κ.α.) και στο επιπλέον πεντάλεπτο υπέταξε την Χίμκι, επιστρέφοντας στις νίκες και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-8.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 109-98 των Ρώσων στο ΣΕΦ, για την 14η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τον Αλεξέι Σβεντ και την παρέα του στην έβδομη ήττα τους.
Ο Ολυμπιακός απώλεσε προβάδισμα 12 πόντων (65-53) στα μέσα της 3ης περιόδου και βρέθηκε στο -9 (83-92) 1:39΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, απάντησε με 13 πόντους, εκ των οποίων οι 9 με τρία διαδοχικά τρίποντα, μέσα σε 37΄΄ από τους Πρίντεζη (1/5), Πολ (1/7) και Σπανούλη (2/8) για το 96-96 και τη δεύτερη ευκαιρία σε έξτρα πεντάλεπτο, την οποία αξιοποίησε στο έπακρο! Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τον Ολυμπιακό και πως δεν θα απέφευγε μια τρίτη διαδοχική ήττα, η ομάδα του Πειραιά... ξαναγεννήθηκε, μπήκε με σερί 7-0 στην παράταση (13-2 το επιμέρους σκορ) και πλέον ήταν αγκαλιά με την 6η νίκη της στη διοργάνωση.
Η αποστολή του Ολυμπιακού θα βρίσκεται την Πέμπτη (19/12) στις 13:30 στο «Ελευθέριος Βενιζέλος», απ’ όπου θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι, εν όψει του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, την Παρασκευή (20/12), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.
Ο Γιώργος Πρίντεζης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Βασίλης Σπανούλης, πέτυχε 18 πόντους μοιράζοντας και 10 ασίστ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε επίσης 18 πόντους με 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Οι 16 πόντοι του Νίκολα Μιλουτίνοβ (7 ριμπάουντ) κράτησαν τους Πειραιώτες για 40 λεπτά.
Ο Αλεξέι Σβεντ, εκτός από τις 9 ασίστ που μοίρασε, σημείωσε 36 πόντους (7/21 τρίποντα), όλους στην κανονική διάρκεια, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πόντων του στη Euroleague που είχε πετύχει στον αγώνα Χίμκι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 27 Απριλίου 2018. Έμεινε «άσφαιρος» στο έξτρα πεντάλεπτο κι ενώ οι Ρώσοι είχαν χάσει με 5 φάουλ τον Τζέρεμι Εβανς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), 3 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, με το σκορ 83-84. Η απουσία του έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην επίτευξη της ανατροπής από τον Ολυμπιακό! Αυτή ήταν η 7η ήττα της Χίμκι, ομάδας της οποίας διατέλεσε βασικός προπονητής ο νυν τεχνικός του Ολυμπιακού, Κεστούτις Κεμζούρα, τη σεζόν 2007-08. Δεν αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Γιάνις Τίμα για την Χίμκι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-0 δια χειρός Μπούκερ, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα σερί 11-0. Σπανούλης και Παπανικολάου ήταν εύστοχοι έξω από τα 6.75, ο Μιλουτίνοβ νικούσε τους ψηλούς της Χίμκι με τον Σέρβο να μετρά 7 πόντους, όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 15-7. Ο Πρίντεζης είχε συγκομιδή 6 πόντους, αλλά σταδιακά οι Ρώσοι, με τρίποντα των Γιόνας Γερέμπκο και Ντάιρις Μπέρτανς ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας στο -4, 23-19. Μία βολή του Ουίλ Τσέρι και μία του Αλεξέι Σβεντ (6 πόντους έως τότε) διαμόρφωσαν το σκορ της 1ης περιόδου, 25-20.
Ο Τζέρεμι Έβανς έγινε ο «πονοκέφαλος» του Κεστούτις Κεμζούρα στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου. Ο Αμερικανός της Χίμκι σημείωσε 7 πόντους, χάρη στους οποίους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου 33-29. Το τρίποντο του Σβεντ έφερε την Χίμκι και στο -1 (35-34), αλλά μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά 7 πόντων.
Χάρη σε 4 πόντους του Πρίντεζη και τρίποντο του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (56-45), ενώ λίγο αργότερα με 2/2 βολές του Ουίλι Ριντ έφτασε και στο +12 (65-53). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειξε όμως τη δέουσα σοβαρότητα για να τη διατηρήσουν. Με συνοπτικές διαδικασίες και επιμέρους σκορ 4-14, η Χίμκι πλησίασε το καλάθι, 69-67. Το έναυσμα για ανατροπή είχαν δώσει ο συνήθης ύποπτος Αλεξέι Σβεντ, ο Ντάιρις Μπέρτανς και ο Τζέρεμι Έβανς. Όταν ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε 1/2 βολές (70-67), για πρώτη φορά σε μία περίοδο στο ματς το επιμέρους σκορ ήταν υπέρ της Χίμκι (21-25 στην 3η περίοδο).
Οι Ρώσοι δεν άργησαν να πάρουν τα ηνία στο προβάδισμα, όταν οι Γερέμπκο, Έβανς και Σβεντ ολοκλήρωσαν επιμέρους σκορ 2-7 στην 4η περίοδο. Με το τρίποντο που «έγραψε» το 72-74, ο Σβεντ έφτανε τους 29 πόντους! Μιλουτίνοβ και Σπανούλης κράτησαν τον Ολυμπιακό, 76-76, αλλά η Χίμκι τιμώρησε τους παίκτες του Κεμζούρα για την ολιγωρία τους στην άμυνα με τρίποντα από Κράμερ και Μπέρτανς (76-82), με 4:36΄΄ εναπομείναντα χρόνο για τη λήξη. Οι Πειραιώτες έβαλαν την μπάλα στη ρακέτα, για το 79-82 και το 81-84, από Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Ο Πρίντεζης μείωσε και σε 83-84, έβγαλε με 5ο φάουλ αμέσως μετά τον Τζέρεμι Έβανς, αλλά αστόχησε από τη γραμμή του φάουλ και παρά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε ο Μιλουτίνοβ, ο Μπράντον Πολ ήταν άστοχος για τρεις. Η... τιμωρία ήρθε από τον Σβεντ που σηκώθηκε με «κρύο αίμα» έξω από τα 6.75 για το 83-87. Ο Σπανούλης μπήκε στη θέση του Κόνιαρη, στα 2:11΄΄ πριν το τέλος για να δει τον Σεργκέι Καράσεφ να ευστοχεί αμέσως σε τρίποντο.
Το +7 της Χίμκι (83-90) με 1:47΄΄ πριν τη λήξη δεν άφηνε περιθώρια για αισιοδοξία στον Ολυμπιακό. Πόσο μάλλον όταν ο Σβεντ με 2 βολές εκτόξευσε την τιμή της διαφοράς στο +9, 83-92, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πόντων του στη Euroleague (36!), με 1:39΄΄ να απομένει! Κι όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε! Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με την μπάλα να μένει στα χέρια των παικτών της Κίμκι όταν εκδήλωνε επίθεση! Στην επίθεση του Ολυμπιακού, ο Παπανικολάου πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους, για να ακολουθήσουν 3 διαδοχικά τρίποντα μέσα σε 37΄΄ από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη για το 96-96! Και οι το ματς θα κρινόταν στην παράταση.
Με 7-0 (Σπανούλης, βολές Πολ και τρίποντο Παπανικολάου) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, 103-96. Ο Μπούκερ μείωσε σε 103-98, ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το 105-98, ενώ με μία μαγική ασίστ του Σπανούλη ο Μιλουτίνοβ απογειώθηκε καρφώνοντας δυνατά, για το 107-98. Ο Σβεντ και ο Γερέμπκο ήταν αστοχοι, ο Σπανούλης πήγε στη γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 109-98.
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 κ.α., 109-98 παρ.
Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι 4, Πολ 8 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (2) Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16, Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 26 (1), Παπανικολάου 18 (4), Ρούμπιτ 2, Ριντ 7.
Χίμκι (Ρίμας Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (7), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12, Καράσεφ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (1), Μπέρτανς 9 (3).